Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2007-09-01 12:51:44

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Jak przebiega starzenie?

.
Bilans życia

W starszym wieku staje przed nami potrzeba zrobienia bilansu życia - zysków i strat. Bilans życia to przełom między przeszłością i przyszłością. Od tego przełomu przeszłość będzie wyraźnie przeważać nad przyszłością.
Wcześniej robi się taki bilans z powodu choroby, ważniejszych przeżyć, ale dla młodych istnieje perspektywa czasu i możliwość zaczęcia od nowa. Niekiedy taki bilans przynosi ból, niespełnienie planów, zmarnowanie miłości, głupstwa i dramaty, których już zmienić nie można. Kiedy bilans okazuje się negatywny, trzeba jak najszybciej zrobić rozliczenie i starać się zrównoważyć go przemianą życia, dobrymi uczynkami, skorzystać z pomocy Miłosierdzia Bożego. Bóg jest miłością, a my Jego dziećmi, u Niego mamy szukać tego, czego życie nam nie dało, a co jest nam najbardziej potrzebne.

Po "przełomie" traci się czasem wiarę w przyszłość, narasta poczucie, że niewiele da się już zrobić, że życie w jakimś sensie jest zamknięte. Tu jest wielkie pole pracy duszpasterskiej, ukazanie sensu życia i miłości Boga, tu też jest miejsce na miłość bliźniego, którą przecież powinien każdy z nas praktykować.

Osłabienie pamięci

W starszym wieku wyraźnie zmniejsza się zdolność tworzenia nowych zapisów pamięciowych. Ta zmniejszona zdolność ujawnia się od 30. roku życia, a w starszym wieku jest wyraźnie zauważalna w miarę upływu czasu. Na skutek upośledzenia funkcji pamięci człowiek traci możliwość przeżywania aktualnej rzeczywistości. Pamięć obrazowa ma przewagę nad pamięcią scalającą. Przeszłość staje się bliższa i świeższa niż teraźniejszość, ale urazy z dzieciństwa i młodości zachowują przez całe życie swój ciemny koloryt.

Jedną z ważniejszych potrzeb człowieka starszego jest wysłuchanie jego wspomnień. Należy więc mieć cierpliwość, wykazać odrobinę dobrej woli, praktykować, okazać zainteresowanie dla czasów i ludzi wspominanych.

Zmiana znaku miłości

Po utracie bliskiej osoby powstaje poczucie pustki, pojawia się lęk przed samotnością, wielka tęsknota, chęć złączenia się z ukochanym człowiekiem. Ale mimo wszystko trzeba żyć, skorzystać z szansy czasu, który Bóg daje, bo człowiek nie jest szafarzem życia. Więź z dziećmi i wnukami pomaga w przetrwaniu trudnych chwil. Nieraz pojawiają się uczucia negatywne, jak nienawiść, niechęć, apatia. Najnieszczęśliwsi są ci, którzy nigdy nie kochali - tacy żyją z poczucia obowiązku, nie mają pełnej radości życia - oni najbardziej potrzebują pomocy, życzliwości i miłości otoczenia.

W starszym wieku występuje potrzeba pogłębionej religijności, która jest konsekwencją doświadczeń całego życia. Wiara jest niezwykle pomocna w przeżywaniu starości, w której świadomość przemijania autentycznych wartości jest wielka. Ubywa przyjaciół, przyjaźń wraz z nimi składana jest w grobie, a jednak pozostaje potrzeba posiadania kogoś bliskiego. "Nikt mnie nie rozumie, nie mam już rówieśników" - to słowa często wypowiadane w starości, a przecież Bóg jest "rówieśnikiem" każdego człowieka, jest z nami w każdym wieku, bliskość Boga wypełnia wszelką pustkę w życiu, wprowadza spokój i pokój.

Potrzeba kontaktu z młodymi

Młodość tętni życiem, energią, dynamiką - to siła napędowa każdego społeczeństwa. Człowiek starszy ma to, czego brakuje młodości: doświadczenie, mądrość, wiedzę - stąd piękne przyjaźnie starszych z młodymi, nauczycieli z uczniami, dziadków z wnukami. Niekorzystne jest wycofywanie się z życia, czy kurczowe trzymanie się dotychczasowego sposobu życia. Starość może i powinna być ukoronowaniem życia, spełnieniem, choć ciało może odmawiać posłuszeństwa. Trzeba oswoić się z nim, polubić go, poznać jego potrzeby, nauczyć się w sposób właściwy je zaspokajać. To wielka sztuka, mądrość i wysiłek woli nauczyć się żyć inaczej, by dostosować swoje wymagania do swoich możliwości.

Pokolenie młodych powinno o tym wiedzieć, by nie ranić starego człowieka, nie stawiać w sytuacji zakłopotania, nie deptać jego godności, lecz pomóc, zbliżyć się, zatrzymać, starać zrozumieć, zaakceptować. Życie ludzkie jest kontinuum, wszyscy podążamy w tym samym kierunku. A stosunek do starszego człowieka jest miarą kultury narodu.



Bibliografia:
Neves Ch.: ABC babci i dziadka, Wydawnictwo Księży Sercanów, Kraków 1998.
Sens choroby, sens śmierci i sens życia (red. Halina Bornowska), Wydawnictwo Znak, Kraków 1993.
Sujak E.: Rozważania o ludzkim rozwoju, Wydawnictwo Znak, Kraków 1987.
Między życiem a śmiercią (red. H. Bołoz, M. Ryś) Wydawnictwo UKSW 2002.

.

Offline

 

#2 2007-10-14 09:06:25

Karol

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 112
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

.

Autorem metody i technik muzyczno-dramatycznych (MUZYKODRAMY) jest koszaliński aktor, logopeda i muzykoterapeuta - Władysław Pitak, który w drugiej połowie lat 70-tych XX wieku prowadził badania nad wpływem muzyki i treningu dramatycznego na rozwój zdolności twórczych dzieci szkół podstawowych, a zakończył je w połowie lat 80-tych w zakresie roli muzykodramy w terapii dzieci nerwicowych i autystycznych.

Oto niektóre publikacje na ten temat:

1.W. Pitak: Przyczyny emocjonalnych zaburzeń u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2002/12, s. 16-18
2.W. Pitak: Klinika emocjonalnych zaburzeń mowy u dzieci, Kurier Pedagogiczny 2003/1, s. 14-19
3.W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych, cz. I, Kurier Pedagogiczny 2003/2, s. 25-28
4.W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych cz. II, Kurier Pedagogiczny 2003/3, s.26-28
5.W. Pitak: Muzykodrama dla dzieci nerwicowych i autystycznych - oddech, Kurier Pedagogiczny 2003/5, s. 10-12
6.W. Pitak: Ojciec – zhańbiony mężczyzna, Kurier Pedagogiczny 2003/6-7, s. 10-13
7.M.Borek,W. Pitak: Muzykodrama czyli zabawa w krainie LOGOS , Kurier Pedagogiczny 2003/6-7, s. 33-38
8.W. Pitak: Agresja a jąkanie u jedynaków, Kurier Pedagogiczny 2003/9, s. 11-14
9.W. Pitak: Techniki muzyczno-dramatyczne w terapii rodziców, Kurier Pedagogiczny 2003/9, s. 39-44
10.W. Pitak: Muzyka leczy ale czy łagodzi obyczaje, Bliżej Przedszkola . Wychowanie i Edukacja, 2004/9(36), s. 27-28
11.W. Pitak: Ojciec – zhańbiony mężczyzna, , Bliżej Przedszkola . Wychowanie i Edukacja, 2005/1(40), s. 19
.

Offline

 

#3 2010-02-09 09:06:43

Genia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 67
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

Każdy ma swoją Wyspę św. Heleny – jest nią starość.
E. Orzeszkowa

Offline

 

#4 2010-08-07 06:43:07

administrator

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-05
Posty: 77
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

.
GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY -
Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy,
czytania i pisania


http://logos.dt.pl/images/foto.jpg
   Władysław Pitak

- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku;
- dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański;
- psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie;
- muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy;
- aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi- MKiS w Warszawie;

specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.


Praktyka zawodowa
       
   
     Od 40 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej  (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki )
     
Od 25 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).

     Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoteraputa prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego).

     Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.

     Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.

     Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie


Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach

Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.

.

Adres:

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254




Kontakt:

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
strony URL:
www.logos.pomorze.pl

Offline

 

#5 2010-08-13 20:38:14

sowa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-13
Posty: 77
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

.

Koszalin
LOGOTERAPIA NERWIC
TERAPIA WAD I ZABURZEŃ MOWY
PRZYWRACANIE SENSU ŻYCIA


http://logos.dt.pl/obrazki/logos-wiz-jpg.jpg

telefony: 94-340-60-06;  600-809-254
e-mail: logos@logos.pomorze.pl
www.logos.pomorze.pl

Offline

 

#6 2011-01-12 09:03:16

Arka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-11-03
Posty: 89
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

Jaka jest nasz wiedza na temat stresu? Wiemy, że działa na wydzielanie hormonów w sposób mogący prowadzić do nadwagi, że oprócz tego powoduje tzw. emocjonalne obżarstwo, że skutkuje bólami głowy i mięśni, że odpowiada za zaburzenia układu pokarmowego i że na dłuższą metę prowadzi do drażliwości, stanów lękowych i depresji.

Jakby tego było mało, ostatnio okazało się, że stres powoduje poważne kłopoty z pamięcią.

Wszyscy mamy na swoim koncie podobne doświadczenie: jesteśmy już spóźnieni, gorączkowo biegamy więc po domu w poszukiwaniu kluczyków od auta czy portfela. Przecież gdzieś muszą być! Albo: przez kilka tygodni szykujemy się do ważnej prezentacji i w ostatnich dniach przed jej dokonaniem histerycznie i ze łzami w oczach żalimy się bliskiej osobie, że nie damy rady, po czym wygłaszamy przygotowany tekst z elokwencją godną polityka najwyższej klasy.


Nie sposób się nie zastanawiać, jak to jest, że czasem pod wpływem stresu pamięć nas zawodzi, a w innych wypadkach – pozytywnie nas zaskakuje. Odpowiedź na to pytanie jest skomplikowana, bo inna dla kobiet, inna dla mężczyzn. Znacznie ma również rodzaj stresu, z którym się borykamy.

Offline

 

#7 2012-02-17 19:32:58

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

Mam płyty CD-audio, których słucham i jednocześnie wykonuję odpowiednie ćwiczenia o charakterze izometrycznym (napinająco-rozluźniającym).

Takim ćwiczeniem jest relaksacja progresywna (postepująca) Jacobsona. Celem tego ćwiczenia jest (poprzez uświadomienie sobie różnicy między napięciem a rozluźniem )  stopniowe osiąganie stanu relaksu ( rozluźnienia mięśni, naczyń krwionosnych i systemu nerwowego).

Trening autogenny Schultza jest kolejnym ćwiczeniem, w czasie którego spokojnie leżymy lub siedzimy i wysyłamy informacje (sugestie) do poszczególnych części ciała, układów i narządów, w wyniku których następuje pełne rozluźnienie całego ciała oraz zmiany morfologiczne w zakresie tzw. wydzielania wewnętrznego i składu chemicznego naszego ciała.

Obu ćwiczen słucham i zachowuję się stosownie do podawanych przez lektora (W.Pitaka)  sugestii.


@@@@@@@@@@@


Płyty z ćwiczeniami są dostępne w Towarzystwie LOGOS
( http://www.logos.pomorze.pl/oferty )

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
Tel.94-340-60-06

Offline

 

#8 2012-04-03 09:32:09

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

Bardzo kompetentny i kulturalny trener, który w naszym ośrodku prowadził szkolenie dla pracowników. To było szkolenie na temat relaksu i radzenia sobie ze stresem zawodowym oraz  technik rozwiązywania konfliktów w miejscu pracy. Fachowo to nazwałam, bo tak mam napisane w zaświadczeniu, jakie otrzymałam po zakończeniu szkolenia. Takie szkolenia powinny się odbyć we wszystkich zakładach pracy

Offline

 

#9 2012-07-21 10:28:56

Karol

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 112
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

Mówi się , że zdrowi nie siedzą w poczekalni do lekarza. I to jest prawda, ale ja jestem zdrowy i bardzo mnie zainteresował ten portal . Postanowiłem sprawdzić, jakie opinie mają koszalińscy specjaliści. Znalazłem kilku, ale żaden z nich nie ma tak dobrych opini jak W.Pitak. Najfajniejsze jest to, że znam tego logopedę, bo kiedyś do niego chodziłem z trudnym do usunięcia seplenieniem. Chodziłem prawie 4 miesiące, co tydzień razem około 15 wizyt. Od kilku lat jest wziętym dziennikarzem i w radiu mówi się , że mam najlepszą dykcję. To zasługa przede wszystkim mojego niegdyś logopedy W.Pitaka. Stawiam najwyższą ocenę. Władysław Pitak to bardzo dobry logopeda.

Offline

 

#10 2021-01-07 23:53:07

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Jak przebiega starzenie?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.senior.pun.pl