Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2007-09-01 12:57:09

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

.

Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu


Autor:   Władysław Pitak

http://www.logos.pomorze.pl/obrazki/Pitak-mini.jpg

Siedzę przy łóżku chorego, z którym przed chwilą wykonywałem ćwiczenia - dzięki nim może odzyskać mowę i rozumienie. Mojego pacjenta w zeszłym tygodniu przywieziono do szpitala z rozpoznaniem udaru mózgu. Pan Tadeusz właśnie zasnął. Obok jego głowy pojawił się mężczyzna ubrany na biało.



- Nazywam się Udar - powiedział. -Patrzę na pańskie starania z niemałym zdziwieniem. Ten człowiek jest mój. Niech pan spojrzy na jego kartę. Ma 70 lat, palił papierosy, pił alkohol, ma cukrzycę, jest gruby i tłusty. Nic z niego nie będzie - zakończył.
- Nie wolno tracić nadziei - odpowiedziałem. Jestem logopedą i na pewno uda mi się przywrócić mu mowę.
- Niepotrzebnie. Kiedy był zdrowy, nie mówił, tylko mamrotał.
- ...?

- Chce pan ze mną porozmawiać ? Mogę udzielić wywiadu.
- Wywiad z Udarem Mózgu ?
- A co ? Nie zasługuję ? - odpowiedział.
- Panie Udar. Jest pan jednostką chorobową i wywiad z takim indywiduum nikogo nie zainteresuje.
- Czyżby ? A Intenautów ? Oni na co dzień poruszają się w przestrzeni wirtualnej i dla nich wywiad ze mną , to prawdziwa frajda!

- Dobrze. Porozmawiajmy o moim pacjencie .
- O naszym pacjencie - sprostował.
- Co mu zrobiłeś ? - zapytałem .
- Temu , tu ? Nic specjalnego. Spadł ze schodów i ulokowałem się w krwiaku w okolicy skórno-kinestetycznej ,w dolnej części okolicy zaśrodkowej, leżącej ku tyłowi od Bruzdy Rolanda - wyrecytował. Pozwoliłem mu widzieć, orientować się w czasie i przestrzeni...
- A co z mową ?

- Ruchomość narządów mowy została zachowana, ale zabrałem mu umiejętność wykonywania ruchów potrzebnych do mówienia.
- Zabrałeś ?! - krzyknąłem. Ten człowiek nie może wypowiedzieć jakiejkolwiek głoski!
- Ty się ciesz , że usunięto mu tego krwiaka! -odciął . Chwilowo nie mam gdzie się podziać, ale chyba ulokuję się w tej jamie po krwiaku.
- To ci się nie uda !- odparowałem.
- To miał być wywiad, a nie sprzeczka - odwzajemnił się.

- Zabrałeś temu człowiekowi jakąkolwiek zdolność nadawania mowy.
- Niewielka strata. Mówienie to zaledwie kilka procent w systemie komunikowania się ludzi. On może jeszcze ruszać brwiami i robić miny .
- Ale nie może chodzić i poruszać prawą ręką -powiedziałem.
- Lewą rękę ma sprawną.
- Co z tego, jak nie wie, jaki może z niej zrobić użytek!
- Czy wy , ludzie zawsze musicie dużo gadać ? Jako logopeda , powinieneś wiedzieć, że w rozmowie dwóch osób największą rolę odgrywa widzenie ?

- A słyszenie? Jeżeli nie słyszysz , to nie nauczysz się mówić -powiedziałem.
- Nie udawaj głupiego! - skrzywił się. Wiesz dobrze, że słowami wyrażamy tylko podstawowe treści. W rozmowie " twarzą w twarz" większość informacji przechodzi drogą wzrokową. Człowiek swoim ciałem, wyrazem twarzy, wyglądem, ubiorem, sposobem poruszania się, zajmowaniem pozycji w przestrzeni informuje otoczenie, kim jest i za kogo chciałby uchodzić.
- Niewerbalne komunikaty są dosyć wieloznaczne i na ogół dotyczą uczuć, ocen i preferencji - skomentowałem.
- To mało? - zaśmiał się.
- To sporo, ale ten człowiek -pokazałem na chorego- nie może ruszyć ani ręką ,ani nogą.
- Widziałem wasze ćwiczenia oddechowe i wasze dmuchania- chuchania na lusterko. Jeszcze trochę , a zaczniecie się obejmować - zaśmiał się kpiąco.
- Spokojnie , panie Udar - powiedziałem . Jeżeli zaburzona jest kinestezja narządów mowy , to trzeba ją zastąpić doznaniami wzrokowymi, dotykowymi i czuciowymi.

Nie ma w tym nic zdrożnego, kiedy w czasie artykulacji głoski "m" przyłożę jego palec do mojego nosa. Także przy wywoływaniu głosek dźwięcznych najlepiej górną powierzchnią dłoni dotykać gardła, czuje się wtedy wibrację krtani.
- A od czego mamy technikę !? Czy nie lepiej zatrudnić roboty ?
- Robot nie ma serca. Do terapii mowy potrzebna jest empatia między pacjentem i logopedą. Oczywiście, że będę korzystał z techniki. Ale to nie jest miejsce na ujawnianie wszystkich sposobów ...
- neurologopedycznych. To chciałeś powiedzieć ? Już się ciebie boję! Nie ten , to inny wpadnie w moje ręce. Rozejrzyj się. Ile wokoło pięknych chorób: nadciśnienie tętnicze, otyłość, brak ruchu, cukrzyca, alkoholizm, nikotynizm, uzależnienia narkotykowe, internetowe, kredytowe ... To wszystko moi bracia i siostry . Nawet do ciebie mogą się dobrać.

- Nie boję się was. Kilka miesięcy temu poczułem zawroty głowy , zaburzenia w widzeniu i spadek ciśnienia tętniczego. Wezwałem pogotowie i w ciągu 20 minut znajdowałem się już w szpitalu na neurologii. Błyskawicznie zrobiono mi tomografię komputerową ,w ciągu kilku dni inne badania i po tygodniu zostałem wypisany do domu. Okazało się , że malując mieszkanie za długo zajmowałem się sufitami...

Od korytarza usłyszeliśmy jakiś hałas.

- Nic tu po mnie , przywieźli mi nowego pacjenta- krzyknął Udar i zniknął za drzwiami.

Zostałem sam z moim pacjentem i chorobową siostrą Udaru Mózgu - Afazją ,w rzeczywistości wcale nie wirtualnej.

PS. Udar na pewno wróci. Do kogo ? Gdzie ? kiedy ? Proszę o informacje, komentarze i sugestie - na adres: logos@logos.pomorze.pl



Autor:   Władysław Pitak


.

Offline

 

#2 2008-07-18 20:34:18

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

nie podłamuj się. Chodzisz na psychoterapię i niedługo wyjdziesz na prostą.

Offline

 

#3 2010-02-09 09:33:42

Genia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 67
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

Kto chce leczyć człowieka, musi widzieć go jako całość – ciało i duszę.
Paracelsus

Offline

 

#4 2010-08-07 07:14:52

administrator

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-05
Posty: 77
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

.
GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY -
Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy,
czytania i pisania


http://logos.dt.pl/images/foto.jpg
   Władysław Pitak

- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku;
- dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański;
- psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie;
- muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy;
- aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi-  Studium Teatralne COMUK+egzamin państwowy MKiS w Warszawie;
- dyrygent wokalno-instrumentalny - Akademia Sztuki w Szczecinie

specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.


Praktyka zawodowa
       
   
     Od 60 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej - autor metody pn. MUZYKODRAMA  (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki)
     
Od 35 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).

     Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoterapeuta prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego) i kształcenia wokalno-estradowego

     Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.

     Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.

     Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie


Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach

Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.

.

Adres:

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. 94 340-60-06
kom. 600-809-254




Kontakt:

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
strony URL:
www.logos.pomorze.pl

.

Offline

 

#5 2010-09-08 16:50:08

sowa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-13
Posty: 77
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

BEETHOVEN ZAMIAST TABLETKI

http://logos.dt.pl/obrazki/GalosSzczawno.JPG

Dobrym lekarstwem, usuwającym napięcia określonych grup mięśni organizmu, naczyń krwionośnych i całego układu nerwowego są techniki relaksacyjne, czyli metody odprężania organizmu przy jednoczesnym świadomym obniżaniu aktywności myślowej.

Informacje dodatkowe:
www.logos.pomorze.pl/oferty
logos@logos.pomorze.pl
tel.94-340-60-06

Zapraszamy

Offline

 

#6 2010-09-11 18:04:46

sowa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-13
Posty: 77
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

od kilku dni mam płytę z relaksem i treningiem autogennym i codziennie cwiczę jeden raz. Jak się niedobrze czuję , smutno i byle jak to sobie właczam relaks i macham rekami tak jak to mówi pan Pitak czyli napinam i rozluźniam po kolei. Nie wiedziałam ,że tak mozna się zrelaksowac, bo nie wiedziałam ,że jak mnie boli głowa to mam napiete mięśnie karku a teraz juz to wiem. Ty tez spróbuj to zrobic a zobaczysz gdzie jestes naprawde napiety i trzeba to miejsce rozluźnic.

Offline

 

#7 2012-02-17 20:13:46

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM

Gdy nasz mózg odbierze sygnał o zagrożeniu, do organizmu zostają uwolnione pewne hormony i specyficzne substancje chemiczne. One uaktywniają z kolei niektóre organy i narządy organizmu. Wtedy to właśnie zachodzą reakcje, które powodują typowe objawy stresu, ale stawiają również organizm w stan gotowości.

A co dzieje się wtedy w naszej psychice? Najczęściej czujemy niepokój, gniew, strach, przerażenie. W głowie mamy pustkę, nie możemy się na niczym skoncentrować. Mogą pojawić się kłopoty ze snem, trudności w podejmowaniu decyzji. Często dopada nas poczucie bezradności.

Większość tych psychicznych reakcji na stres to zdecydowanie przykre doznania. Próbujemy uniknąć stresujących sytuacji, niestety, nie możemy uciec przed własnym organizmem, który prędzej czy później stres odreaguje. Dlatego warto nauczyć się tego, jak radzić sobie ze stresem.

Ze stresem nie ma żartów. Można go jednak nieco opanować.

Naukę relaksacji i umiejętności rozwiązywania problemów życiowych można odbyć pod kierunkiem doświadczonego (ponad 40 lat praktyki zawodowej)  logopedy i muzykoterapeuty z Koszalina, Władysława Pitaka.
więcej >>>
http://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc

Offline

 

#8 2012-07-21 11:06:30

Karol

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 112
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

Mówi się , że zdrowi nie siedzą w poczekalni do lekarza. I to jest prawda, ale ja jestem zdrowy i bardzo mnie zainteresował ten portal . Postanowiłem sprawdzić, jakie opinie mają koszalińscy specjaliści. Znalazłem kilku, ale żaden z nich nie ma tak dobrych opini jak W.Pitak. Najfajniejsze jest to, że znam tego logopedę, bo kiedyś do niego chodziłem z trudnym do usunięcia seplenieniem. Chodziłem prawie 4 miesiące, co tydzień razem około 15 wizyt. Od kilku lat jest wziętym dziennikarzem i w radiu mówi się , że mam najlepszą dykcję. To zasługa przede wszystkim mojego niegdyś logopedy W.Pitaka. Stawiam najwyższą ocenę. Władysław Pitak to bardzo dobry logopeda.

Offline

 

#9 2021-03-05 08:40:10

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Wielkie problemy geriatryczne - Wirtualny wywiad z Udarem Mózgu

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.senior.pun.pl