Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Moda

#1 2010-08-08 10:26:55

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Krew w moczu

Jako przyszly analityk, lecz juz po kursie dotyczacym moczu wyjasniam przyczyny wystapienia krwi w moczu:

-intensywny wysilek fizyczny (do niego zaliczyc mozna sex)
-goraczka
-choroby nerek: klebyszkowe zapalenie nerek (90%), odmiedniczkowe zapalenie nerek (30%), toksyczne zapalenie nerek, nowotwory nerek
-infekcje drog moczowych
-kamica moczowa
-skazy krwotoczne
-okres, cukrzyca, nadcisnienie tetnicze

Offline

 

#2 2010-08-08 10:28:15

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Krew w moczu

Najczęściej, bo w około 60 procentach, początki choroby nowotworowej objawiają się krwiomoczem, któremu nie towarzyszy ból. Potem może wystąpić zapalenie pęcherza i nieprawidłowości w pracy nerek. Aby zdiagnozować raka stosuje się biopsję, oraz badanie pęcherza przy użyciu cystoskopu (tzw. cystoskopia).

Bardzo rzadko zdarzają się mięśniaki, czyli nowotwory w tkance mięśniowej, oraz włókniaki, w tkance łącznej.

Nowotwór w pęcherzu moczowym zwykle powstaje w nabłonku przejściowym błony śluzowej i może mieć formę brodawczaka. Brodawczak jest niezłośliwym nowotworem, który wychodzi z nabłonka dróg moczowych. Zwykle występuje w pęcherzu, choć może także dotknąć miedniczkę nerkową. Zazwyczaj jest to pojedynczy naciek w formie kosmków, kulisty bądź rozgałęziony palczasto i nie prowadzi do zmian błony śluzowej dokoła niego.

Nowotwór może mieć także złośliwy charakter. Występuje w pęcherzu bądź zajmuje ujścia moczowodów. Najczęściej choroba dotyka mężczyzn po 50 roku życia. Wywołuje utrudnienia w oddawaniu moczu (tzw. dysuria), częstomocz - z powodu zmniejszenia pojemności pęcherza, oraz krwiomocz.

Raka leczy się poprzez chirurgiczne usunięcie całości lub części pęcherza (cystektomia), bądź bardziej skomplikowane zabiegi usuwania nacieków przez cewkę moczową, np. elektroresekcję przezcewkową. Stosuje się także chemioterapię.

Offline

 

#3 2010-08-08 10:32:21

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Krew w moczu

Krwiomocz

Krwiomocz to pojawianie się w moczu krwinek czerwonych w ilości większej niż norma. Norma ta, to stwierdzana badaniem ogólnym moczu, ilość do 3 erytrocytów ( krwinek czerwonych) w polu widzenia. Z praktycznego punktu widzenia, przyjmuje się krwiomocz, jako zjawisko obecności w moczu domieszki krwi widocznej gołym okiem.

Wystąpienie krwiomoczu to zawsze ponad wszelka wątpliwość konieczność konsultacji z lekarzem. Krwiomocz jest objawem łatwo dostrzegalnym, szybko zwraca więc uwagę chorego. Trzeba nadmienić jednak, że często jest przez pacjentów lekceważony, szczególnie gdy ustępuje samoistnie i nie towarzyszą mu inne objawy. Krwiomocz jest sporadycznie lekceważony także przez lekarzy.

Przyczyny krwiomoczu:

1.    choroba
o    układu moczowego
- miąższu nerek
- dróg odprowadzających mocz z nerek - układ wydalniczy nerek (kielichy i miedniczka nerkowa), moczowody, pęcherz moczowy, cewka moczowa
o    narządów płciowych męskich - gruczoł krokowy (prostata), cewka moczowa,

2.    choroba z poza układu moczowego
- np. zaburzenia krzepnięcia krwi, niektóre leki, choroby ogólnoustrojowe.

Wśród chorób powodujących krwiomocz tzw. chirurgiczny (urologiczny), a więc będący przedmiotem zainteresowania urologii, wyróżniamy:

·    nowotwory układu moczowo-płciowego (najczęstsza przyczyna krwiomoczu)
·    kamicę dróg moczowych,
·    urazy układu moczowo-płciowego
·    stany zapalne dróg wyprowadzających mocz. Leczenie tych ostatnich polega na postępowaniu zachowawczym (nie-chirurgicznym).

Nowotwory narządów układu moczowego i narządów płciowych męskich zwykle objawiają się krwiomoczem i często jest to początkowo jedyny objaw rozwijającego się guza nowotworowego. Krwiomoczowi w chorobie nowotworowej nie towarzyszą zwykle dolegliwości bólowe, w moczu widoczna jest domieszka świeżej krwi oraz skrzepy. Warto dodać, że krwiomocz w przebiegu nowotworu może ustąpić samoistnie i nie nawracać nawet miesiącami, zaś postęp choroby trwa. Jak wykazują statystyki, najczęstszym nowotworem układu moczowego jest nowotwór pęcherza moczowego.

Bezbólowy krwiomocz należy uważać za objaw nowotworu układu moczowego dopóty, dopóki badania nie wykluczą jego istnienia; wtedy można szukać innej przyczyny.


Powszechna choroba wśród starzejących się mężczyzn jest łagodny rozrost gruczołu krokowego (gruczolak stercza), w przebiegu którego może również dojść do incydentów krwiomoczu.

Poza opisem przebiegu choroby, uzyskanym od chorego oraz badaniem chorego, zasadniczą rolę w diagnostyce krwiomoczu przypisuje sie wynikom badań obrazowych układu moczowego. Najbardziej rozpowszechnionym, a więc i najbardziej dostępnym badaniem jest ultrasonografia, (USG) która powinna być badaniem "obowiązkowym" u osób po 40 roku życia.

Badanie to bardzo często ujawnia guzy nowotworowe układu moczowego przebiegające bez żadnych objawów klinicznych. W przypadku krwiomoczu USG potrafi z dużą precyzją określić źródło krwawienia.

Innymi użytecznymi badaniami są: zdjęcie RTG przeglądowe jamy brzusznej, mogące wykazać obecność kamieni w drogach moczowych, urografia, tomografia komputerowa, angiografia naczyń nerkowych. Niekiedy trzeba wykonać badania endoskopowe, takie jak np. wziernikowanie pęcherza, czyli cystoskopia czy też wziernikowanie górnych dróg moczowych (ureterorenoskopia).

Właściwy tryb badań w diagnostyce krwiomoczu powinien nadać lekarz, do którego zgłosi się pacjent z tym objawem. Będzie to zazwyczaj urolog lub, wstępnie, lekarz GP.

W podsumowaniu należy stwierdzić, ze krwiomocz jest objawem alarmowym stanem, którego nie wolno lekceważyć. Może on być zarówno konsekwencją nie groźnego schorzenia, o łagodnym przebiegu jak i oznaką poważnej choroby, często groźnej dla życia pacjenta.

Offline

 

#4 2012-02-17 19:46:41

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Krew w moczu

Mam płyty CD-audio, których słucham i jednocześnie wykonuję odpowiednie ćwiczenia o charakterze izometrycznym (napinająco-rozluźniającym).

Takim ćwiczeniem jest relaksacja progresywna (postepująca) Jacobsona. Celem tego ćwiczenia jest (poprzez uświadomienie sobie różnicy między napięciem a rozluźniem )  stopniowe osiąganie stanu relaksu ( rozluźnienia mięśni, naczyń krwionosnych i systemu nerwowego).

Trening autogenny Schultza jest kolejnym ćwiczeniem, w czasie którego spokojnie leżymy lub siedzimy i wysyłamy informacje (sugestie) do poszczególnych części ciała, układów i narządów, w wyniku których następuje pełne rozluźnienie całego ciała oraz zmiany morfologiczne w zakresie tzw. wydzielania wewnętrznego i składu chemicznego naszego ciała.

Obu ćwiczen słucham i zachowuję się stosownie do podawanych przez lektora (W.Pitaka)  sugestii.


@@@@@@@@@@@


Płyty z ćwiczeniami są dostępne w Towarzystwie LOGOS
( http://www.logos.pomorze.pl/oferty )

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
Tel.94-340-60-06

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Эрмуполис Hotely The Mumbles