Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2009-06-07 14:08:40

Karol

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 112
Punktów :   

pogromca Alzheimera i demencji

Curry, pogromca Alzheimera i demencji
TRWAJĄ BADANIA NAD DZIAŁANIEM KURKUMINY

Fot. sxc.huCurry może zapobiegać demencji
Jedzenie przyprawy curry raz lub dwa razy w tygodniu może zapobiec rozwojowi choroby Alzheimera i upośledzeniom pamięci – do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych.
Swoje lecznicze działanie przyprawa curry zawdzięcza kurkuminie – występującej w szafranie. Kurkumina zapobiega odkładaniu się blaszek amyloidowych, które gromadząc się w naczyniach krwionośnych powodują demencję i chorobę Alzheimera. Łykamy więcej pigułek
Są branże, którym kryzys nie szkodzi. Analitycy rynku farmaceutycznego... czytaj więcej »

Obniża ryzyko

Autor badań, prof. Murali Doraiswamy z Duke University w Północnej Karolinie stwierdza, że spożywanie przyprawy dwa lub trzy razy w tygodniu obniży ryzyko zapadnięcia na demencję.

Jak wynika z badań na myszach, kurkumina rozpuszcza nagromadzone w mózgu złoża amyloidów.

Uniwersytet w Północnej Karolinie rozpoczyna teraz próby kliniczne z udziałem ludzi - chorych na Alzheimera.

aga//kwj

Offline

 

#2 2010-02-09 09:49:48

Genia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 67
Punktów :   

Re: pogromca Alzheimera i demencji

Myślenie jest najbardziej niezdrową rzeczą na świecie-
Umiera się na nią , jak na każdą inną chorobę.

Oscar

Offline

 

#3 2010-08-07 07:34:01

administrator

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-05
Posty: 77
Punktów :   

Re: pogromca Alzheimera i demencji

.

LOGOS-Koszalin
GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY -
Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy,
czytania i pisania


http://logos.dt.pl/images/foto.jpg
   Władysław Pitak

- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku;
- dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański;
- psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie;
- muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy;
- aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi- MKiS w Warszawie;

specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.


Praktyka zawodowa
       
   
     Od 40 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej  (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki )
     
Od 25 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).

     Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoteraputa prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego).

     Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.

     Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.

     Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie


Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach

Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.

.

Adres:


Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy „LOGOS”
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254




Kontakt:

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
strony URL:
www.logos.pomorze.pl

.

Offline

 

#4 2010-09-08 17:42:04

sowa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-13
Posty: 77
Punktów :   

Re: pogromca Alzheimera i demencji

.

Muzykoterapia-relaksacja w jaskini solno-jodowej w Polanicy Zdroju.

http://www.pitak.fora.pl/images/galleries/13738115074b4010d8b0481-489816-wm.jpg http://www.pitak.fora.pl/images/galleries/15522192154b400cc486c68-488772-wm.jpg

Na foto. Władysław Pitak i kuracjuszka


@

Muzykoterapia-relaksacja w jaskini solno - jodowej

http://www.pitak.fora.pl/images/galleries/11049792194b401092446e7-489746-wm.jpg

Na foto: Pani Krystyna Koszara w jaskini solno-jodowej w Polanicy Zdroju



Wszystko to trwało około pięćdziesięciu minut. Po wyjściu z jaskini Pan Pitak pytał uczestników o wrażenia i opinie. Ja osobiście czułam się bardzo odprężona, zrelaksowana, wypoczęta i bardzo wyciszona.Wszystko zależy od umiejętności koncentracji. Dla dobrego opanowania treningu nieraz trzeba ćwiczyć 3-9 miesięcy.Ale warto spróbować, gdyż autogenia przeżywana jest jako stan błogości, a równocześnie jako stan bliski senności.

~~~~~~~~~~.

kontakt z trenerem:
Władysław Pitak
tel. 600-809-254
e-mail: biuro@logos.dt.pl

.

Offline

 

#5 2018-12-21 21:35:17

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: pogromca Alzheimera i demencji

.
TRENING AUTOGENNY SCHULTZA
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~

Wszystkim znerwicowanym i cierpiącym na depresje i fobie społeczne polecam TRENING AUTOGENNY SCHULTZA . Jest to najlepszy, moim zdaniem, sposób na osiągnięcie samoodprężenia i koncentracji. Stosując proste formuły autosugestii wywołasz nawet trwałe zmiany o charakterze fizjologiczno-morfologicznym.


TRENING składa się z 6 elementów, które z siebie wynikają i następują po sobie :
1. uczucie ciężaru,
2. uczucie ciepła,
3. regulacja pracy serca,
4. regulacja swobodnego oddychania,
5. uczucie chłodu na czole,
6. Modyfikacje osobowościowe


Ćwiczenie ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy różnego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.


Trening jest nagrany na płytach audio CD i płytach wideo CD, jest przydatny w pracy psychoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek, trenerów sportowych, menadżerów, agentów ubezpieczeniowych, aktorów i polityków.



http://logos.pomorze.pl/relaks09/2xDVD_jpg.jpg

http://logos.pomorze.pl/relaks09/2xDVD_jpg.jpg


http://www.nerwica.fora.pl/arteterapia- … a,672.html

.

Offline

 

#6 2019-08-12 08:37:47

Tunia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 107
Punktów :   

Re: pogromca Alzheimera i demencji

.
Choroba Alzheimera


Choroba Alzheimera to choroba neurodegeneracyjna, która prowadzi do otępienia. Cierpią na nią głównie osoby po 65. roku życia, dlatego objawy choroby Alzheimera często są wiązane z obniżoną sprawnością umysłową mającą związek z wiekiem. Choroba ta została określona jako przedstarczy zanik mózgu.

https://ocdn.eu/jcmsMedonetBucket-transforms/1/e3-ktoASWh0dHA6Ly9vY2RuLmV1L2pjbXNNZWRvbmV0QnVja2V0L2ZhZDM5YjRhLTM1MzgtNGYxMS05YjRmLThkYmQ1YTYzODhkOC5qcGeRkwXNA27NAe0

Fot. Getty Images



Co to jest choroba Alzheimera?

Choroba Alzheimera to dolegliwość dotycząca zwyrodnienia układu nerwowego (neurodegeneracyjna) powodująca ogólne otępienie. Jej przyczyny oraz powstawanie nie zostały do końca poznane. Na Alzheimera chorują najczęściej osoby starsze, który ukończyły 65 rok życia, dlatego tak często wiązana jest z mniejszą sprawnością umysłową z powodu wieku. Proces choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do kłopotów z mową, pamięcią czy myśleniem. Alzheimer to dolegliwość, która rozwija się bardzo powoli i z czasem powoduje problemy w życiu codziennym. Ostatecznie dochodzi do zaniku mózgu, co widoczne jest podczas tomografii komputerowej albo rezonansu magnetycznego.

Choroba Alzheimera - przyczyny

Nie są znane czynniki, które wywołują pojawienie się u danej osoby choroby Alzheimera - wskazuje się jednak na pewne predyspozycje genetyczne u niektórych z nich. Czynnikami ryzyka zwiększające prawdopodobieństwo choroby Alzheimera są:
•    starszy wiek,
•    płeć żeńska,
•    cukrzyca,
•    posiadanie członka rodziny z tą samą chorobą,
•    niskie wykształcenie,
•    mutacje genów powodujące rodzinną postać Alzheimera.

Zwyrodnieniu ulegają komórki odpowiedzialne za pamięć i orientację, a problemy z nimi pogłębiają się wraz ze stopniem zaawansowania choroby. W pierwszym jej etapie pojawiają się niewielkie zaniki pamięci, które chory stara się nadrabiać ćwiczeniami - zostawiają sobie notatki, zapisują coraz więcej informacji i wciąż korzystają z rutyny postępowania.

Choroba Alzheimera - objawy

Zaburzenia pamięci i obniżenie ogólnej aktywności psychicznej u pacjenta stopniowo narastają i prowadzą do coraz większych problemów. Dołączają się zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni. Chorzy wielokrotnie dopytują się o dzień i godzinę oraz zaczynają się gubić w dotychczas znanym sobie otoczeniu, np. w drodze z pracy do domu, w parku lub na sąsiedniej ulicy. Dochodzi również do częstszych zmian nastroju, narasta niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności i apatia. W tym czasie często osoby te są odbierane przez otoczenie jako przygnębione, a nawet depresyjne.

Objawy różnią się od siebie na poszczególnych etapach otępienia.


1. Otępienie łagodne - symptomy występują w postaci problemów z zapamiętywaniem nowych informacji oraz rozproszenia uwagi. Pacjenci mają zaburzenia pamięci, która dotyczy aktualnie wykonywanych czynności, np. zapominamy gdzie odłożyliśmy klucze lub zadajemy cały czas te same pytania. Ponadto mogą pojawić się huśtawki nastrojów oraz problemy z osobowością, mogą również wystąpić pewne objawy depresji lub cały ich szereg. To właśnie depresja często poprzedza Alzheimera. Otępienie łagodne powoduje, że chorzy unikają kontaktów z innymi ludźmi, rezygnują z życia towarzyskiego, jednak są oni jeszcze w stanie samodzielnie wykonywać pewne czynności życiowe (czasem potrzebna jest pomoc rodziny).

2. Otępienie o średnim nasileniu - oprócz problemów z pamięcią dochodzi do zaburzeń mowy i orientacji, pojawiają się również objawy psychotyczne. Zaczyna dochodzić do zaburzeń orientacji w terenie, pacjenci nie poznają miejsc, które są im dobrze znane przez co często mają kłopoty z trafieniem do domu. Postępujące zaburzenia prowadzą nawet do kłopotów z rozpoznawaniem członków rodziny, przyjaciół. Pacjenci mają problemy z odpowiednim dobrem słów, mylą zdania i pojęcia, a także budzą się w nich zachowania agresywne, pewnego rodzaju rozdrażnienie i bezsenność. Nie rzadko dochodzi do omamów, które objawiają się słyszeniem głosów osób, których nie ma w otoczeniu. Pojawiają się również urojenia, chory oskarża współmałżonka o zdradę. Na tym etapie choroby konieczna jest opieka nad pacjentem.

3. Otępienie zaawansowane - na tym etapie choroby pacjent nie jest w stanie wykonywać zwykłych codziennych czynności, nie potrafi się sam ubrać, zjeść, myć ani rozmawiać z innymi ludźmi. Pojawia się całkowity brak rozpoznawania najbliższych osób, a nawet pór dnia i nocy. U chorych pojawiają się również kłopoty z chodzeniem, przez co nie wstają oni z łóżka, dodatkowo mają kłopoty z utrzymaniem moczu i stolca.
Osoby z chorobą Alzheimera powinny być pod opieką specjalistów - lekarza rodzinnego, neurologa a nawet geriatry.

Pierwszym symptomem kierującym pacjentów do lekarza są kłopoty z pamięcią, które zauważają członkowie rodziny. Taka osoba powinna udać się do specjalisty z członkiem rodziny/domownikiem, który będzie mógł poinformować go o sprawności chorego i tego jak radzi sobie na co dzień.

Choroba Alzheimera - diagnostyka

Rozpoznanie Alzheimera opiera się na stwierdzeniu u pacjenta typowych cech otępienia. Do postawienia stuprocentowej diagnozy potrzebne jest duże nasilenie tych objawów i ich wpływ na normalne funkcjonowanie pacjenta. Jeżeli pacjent zaczyna mieć problemy z pamięcią dotycząca aktualnie wykonywanych czynności oraz przyswajanych informacji - istnieje powód do niepokoju. Tego typu zaburzenia powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.

W rozpoznaniu choroby Alzheimera przeprowadza się różnego rodzaju testy, wykonywane jako badanie przesiewowe:
•    krótka skala oceny stanu psychicznego,
•    test zegara.

Badania te nie tylko co dają stuprocentowe rozpoznanie, ale pomagają wyselekcjonować pacjentów, u których potrzebna jest dalsza diagnostyka w kierunku Alzheimera.

Wykonuje się również badania neuropsychologiczne, które mają na celu ustalenie rodzaju oraz stopnia zaburzeń funkcji poznawczych (dodatkowo pozwala ocenić skuteczność leczenia) - tego rodzaju diagnostyki dokonuje neuropsycholog. Ta metoda powinna być wykonywana u każdego pacjenta z podejrzeniem Alzheimera.

Badania dodatkowe obejmują badania obrazowe mózgu w postaci tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego - nie potwierdzają one diagnozy, ale pomagają wykluczyć inne czynniki otępienia, np. guz mózgu, niedokrwienie lub zmiany pourazowe. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zaburzenia poznawcze mogła wywołać inna choroba, należy wykonać dodatkowe badania wykluczające lub potwierdzające, że przyczyną zaburzeń jest inny stan niż Alzheimer.

Choroba Alzheimera - leczenie

Sposoby leczenia choroby Alzheimera są jeszcze ograniczone. Ponieważ nie są znane przyczyny prowadzące do stopniowego, przyspieszonego zanikania komórek nerwowych, nie ma możliwości leczenia przyczynowego. Szczególnie na początkowym etapie choroby stosuje się leki zwiększające aktywność układu cholinergicznego. Powodują one zwykle zwiększenie ogólnej aktywności chorego, przez co poprawia się nieco pamięć. Korzystne jest także podawanie leków poprawiających metabolizm mózgowy i zwiększających przepływ krwi przez mózg. Żadne środki farmakologiczne nie spowodują odwrócenia choroby Alzheimera.

Leczenie objawowe polega na podawaniu preparatów, które mają za zadanie zwiększyć stężenie neuroprzekaźnika w postaci acetylocholiny. W tym celu pacjenci przyjmują środki hamujące działanie enzymu rozkładającego tą substancję, np. inhibitory esterazy acetylocholiny. Otępienie powoduje również nadmierne działanie kwasu glutaminowego, dlatego podaje się leki hamujące jego działanie, takie jak memantyna. W Polsce popularnymi preparatami są preparaty nootropowe, w postaci nicergoliny, winpocetyny i piracetamu.

Wśród tych leków wykazano skuteczność memantyny na funkcję poznawcze oraz wpływ na zaburzenia poznawania. Według badań, stan zdrowia pacjentów przyjmujących inhibitory cholinesterazy uległ poprawie, a u niektórych nie zauważono żadnych zmian lub doszło do pogorszenia. Dlatego przyjmowanie tych leków może nie dawać żadnej poprawy, ale może przynajmniej odłożyć w czasie pojawienie się kolejnych symptomów choroby.

Leczenie zaburzeń zachowania polega w pierwszej kolejności na kuracji niefarmakologicznej, można łagodzić zaburzenia poprzez oznaczania poszczególnych miejsc w domu za pomocą dobrze czytelnych symbolów. Również odpowiednie oświetlenie pomieszczeń sprawia, że kłopoty z orientacją w nocy są znacznie mniejsze.

Zdenerwowanie pacjenta może mieć również podłoże w innych chorobach, np. w infekcji dróg moczowych. Dlatego należy zawsze dokładnie badać chorych z zaburzeniami funkcji poznawczych, czy nie cierpią oni na inny rodzaj dolegliwości. Podobnie jest w przypadku agresywnych zachowań, których przyczyna powinna być jak najszybciej zdiagnozowana. Okresowo można zapewnić pacjentowi spokojne otoczenie i rodzinną atmosferę, ponadto warto wziąć pod uwagę spotkanie z psychologiem i uczestnictwo w zajęciach dla członków rodzin i lekarzy.

Jeżeli chory ma objawy depresji - podaje się leki podobne do tych, które stosują chorzy bez otępienia. Bardzo wiele preparatów jednocześnie łagodzi rozdrażnienie i niepokój towarzyszące depresji. Działanie tych leków pojawia się po około 2-3 tygodniach stosowania. Lepsze działanie mają środki nowej generacji, ponieważ nie powodują takich działań niepożądanych jak leki starszej generacji.

Na bezsenność najlepsze są krótko działające leki nasenne. Nie należy ich jednak stosować zbyt długo!

Czy można całkowicie wyleczyć Alzheimera?

Alzheimer ma złe rokowania. Jest to proces postępujący, który stopniowo prowadzi pacjenta do upośledzenia i niepełnosprawności, staję się on zależny od innych osób. Nie ma obecnie metod leczenia, które pozwoliłyby na całkowite wyleczenie choroby. Możliwe jest jedynie spowolnienie jej przebiegu i łagodzenie niektórych objawów poprzez przyjmowanie preparatów takich jak: galantamina, donepezil czy rywastygmina.

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?

Czynnikiem powodującym ryzyko otępienia jest nadciśnienie tętnicze, a jego pojawienie się u starszych osób zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera wiele lat później. Natomiast jego obniżenie redukuje ryzyko otępienia w przyszłości.

Innym elementem jest aktywność zawodowa i dobre wykształcenie, które wymagają wysiłku umysłowego. Dzięki temu zwiększony potencjał mózgu rekompensuje zaburzenia poznawcze rozwijające się na skutek procesu zwyrodnieniowego. Z tego powodu objawy choroby Alzheimera ujawniają się w późniejszym czasie.
Mówi się, że cukrzyca oraz duża ilość spożywanych tłuszczów i alkoholu wpływa na ryzyko choroby, chociaż ich wiarygodność jest dyskusyjna.

Uwaga!
Treści z serwisu medonet.pl mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie, kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a jego lekarzem. Serwis ma z założenia charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, w szczególności medycznych, zawartych w naszym Serwisie należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.


Domowy Poradnik Medyczny, PZWL

http://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z … 78712.html
.

Offline

 

#7 2019-08-12 08:51:51

Tunia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 107
Punktów :   

Re: pogromca Alzheimera i demencji

.
Przełomowe odkrycie w leczeniu Alzheimera


Brytyjscy naukowcy dają nadzieję milionom ludzi cierpiących na chorobę Alzheimera – twierdzą, że ich nowe lekarstwo jest w stanie skutecznie powstrzymać postęp choroby.
Wstępne wyniki pionierskich badań – przeprowadzanych wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii oraz firmę TauRx Therapeutics z siedzibą w Singapurze - ogłoszono w tym tygodniu podczas międzynarodowej konferencji Stowarzyszenia na rzecz osób z chorobą Alzheimera w Chicago.

Nowy lek - rember – jest pierwszym środkiem, który koncentruje swe działanie na tak zwanych splątkach neurofibrylarnych odkrytych przez Aloisa Alzheimera ponad sto lat temu. Splątki te to efekt nadmiernej agregacji białka tau wewnątrz komórek nerwowych mózgu.REKLAMA Czytaj dalej

Według naukowców z Uniwersytetu Aberdeen lek rozpuszcza włókna białkowe nie dopuszczając do powstawania splątków, które niszczą komórki nerwowe i neurony odgrywające kluczową rolę jeśli chodzi o ludzką pamięć.

Testy kliniczne przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i Singapurze na trzystu dwudziestu jeden pacjentach cierpiących na łagodne lub średnie stadium choroby Alzheimera. Pacjentom podawano trzydzieści, sześćdziesiąt lub sto miligramów leku, albo placebo.

Najlepsze efekty zaobserwowano u pacjentów, którym podawano dawkę w wysokości sześćdziesięciu miligramów. Po pięćdziesięciu tygodniach terapii postępowanie procesu degeneracyjnego zmniejszyło się aż o osiemdziesiąt jeden procent. Co więcej, u żadnego z pacjentów, którym podawano nowy lek, w ciągu dziewiętnastu miesięcy nie zaobserwowano obniżenia się poziomu funkcji umysłowych, podczas gdy stan pacjentów, którym podawano placebo wyraźnie się pogorszył.

Skany mózgu pokazały także, że lek przynosi najlepsze efekty w kluczowych dla pamięci obszarach mózgu, w których splątki neurofibrylarne są najgęstsze.

W komunikacie wydanym na stronie internetowej Uniwersytetu Aberdeen profesor Claude Wischik, prezesTauRx Therapeutics i profesor psychiatrii osób starszych uniwersyteckiego Instytutu Nauk Medycznych, który kierował badaniami, stwierdza, że "to bezprecedensowe wyniki w leczeniu choroby Alzheimera”.

- Po raz pierwszy pokazaliśmy, że jest możliwe skuteczne powstrzymanie postępów choroby, poprzez zajęcie się splątkami, które są z nią ściśle związane - mówił Wischik.

Profesor Clive Ballard, dyrektor wydziału badań Stowarzyszenia na rzecz osób chorych na Alzheimera powiedział brytyjskiej agencji Press Association, że "to nowe przełomowe osiągnięcie w walce z chorobą".

- Wyniki testów klinicznych sugerują, że nowy lek może być dwa razy bardziej skuteczny niż jakakolwiek z osiągalnych obecnie terapii”. Jeśli dalsze badania zakończą się sukcesem lek będzie mógł wejść do użytku jeszcze przed rokiem 2012 - powiedział Ballard.

Tłumaczenie: Onet.pl
http://www.seniorka.fora.pl/choroby,16/ … ja,78.html

.

http://www.senior.pun.pl/viewtopic.php?id=182

Offline

 

#8 2019-08-12 08:54:54

Tunia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 107
Punktów :   

Re: pogromca Alzheimera i demencji

.

Najnowsze badania wykazały, że duże dawki witamin z grupy B mogą zmniejszyć nawet o połowę tempo kurczenia się mózgu u osób w podeszłym wieku, u których zaobserwowano pierwsze symptomy choroby Alzheimera – podaje bbc.co.uk.
Kurczenie się mózgu jest jednym z symptomów zaburzenia funkcji poznawczych, które mogą później doprowadzić do demencji. Średnie tempo kurczenia się mózgu wynosi 0.5 % rocznie u osób powyżej 60. Roku życia. Mózgi osób, które wykazują łagodne objawy zaburzeń poznawczych mogą kurczyć się dwa razy szybciej, a chorzy na Alzheimer’a wykazują skurcz mózgu nawet o 2,5 %.

Eksperci uważają, iż jest to pierwszy krok do znalezienia leku na opóźnienie wystąpienia choroby Alheimer’a. Uzyskane wyniki są niezwykle ważne, ale do osiągnięcia przełomu w leczeniu choroby potrzeba bardziej szczegółowych badań.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Public Library of Science One”. Dotyczyły one grupy 168 ochotników w podeszłym wieku, u których wystapił spadek poziomu umysłowego, określanego jako zaburzenia funkcji poznawczych. Jednym z warunków uczestnictwa w doświadczeniu było wykazanie występowania takich objawów starzenia się jak: łagodne zaniki pamięci i problemy językowe, które mogą sygnalizować możliwość wystąpienia Alzheimer’a.

Badani zostali podzieleni na dwie grupy. Jednej z nich podawano wyższą niż zalecana dawkę witamin z grupy B (kwas foliowy, B6 i B12), natomiast druga otrzymywała placebo.

Po dwóch latach zmierzono rezultaty badań. Okazało się, że u osób, którym podawano witaminy kurczenie się mózgu zmniejszyło się średnio o 30 %. W niektórych przypadkach udało się osiagnąć wynik na poziomie 50%, który możebyć porównywany do kurczenia się mózgu u zdrowych ludzi.

Witamina B wpływa na poziom substancji znajdującej się w krwi, zwanej homocysteiną. Wysoki poziom homocysteiny wpływa na szybkość kurczenia się mózgu.

Witaminę B możemy odnaleźć w wielku pokarmach, takich jak mięso, ryby czy zielone warzywa.

Autor badań, profesor David Smith sugeruje jednak, by samemu nie próbować tej metody, jako sposobu na leczenie Alzheimer’a, gdyż nie dowiedziono jeszcze, czy nie powoduje ona jakichś efektów ubocznych – donosi bbc.co.uk.


.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
http://ostrowskiportalinternetowy.com.pl