Życie w starszym wieku też może być radosne

*** Życie w starszym wieku też może być radosne ***


#1 2007-09-01 12:52:34

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Co tracimy na starość?

.
Gdy organy się kurczą, czyli co ma jeść senior

Wśród starszych osób przyjmujących ponad pięć leków dziennie, nawet co druga osoba była niedożywiona. Seniorzy mniej czują pragnienie i głód, zaś masa wątroby spada o 30-40 proc. Inaczej trzeba jeść, gdy organizm nie działa na pełnych obrotach.

https://zdrowie.pap.pl/sites/default/files/styles/image_scale_375/public/201711/TW_ryby_010.JPG?itok=DKFCNDoM


Fot. PAP/T. Waszczuk Fot. PAP/T. Waszczuk

Skalę niedożywienia u osób starszych pokazują badania fińskich naukowców. Nie należy sądzić, że znacząco inaczej jest wśród innych narodowości.

- Starość nie jest chorobą, jest fizjologią, która dotyczy każdego – podkreśla dr Dariusz Bednarczyk z Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego, specjalista za zakresu neurologii i medycyny paliatywnej. – Z biegiem lat wiele procesów fizjologicznych spowalnia. Po 70. roku życia zmniejsza się o 20 procent masa mózgu w porównaniu do osób w trzeciej i czwartej dekadzie życia.

Dr Bednarczyk podkreśla, że jeśli u seniora występuje otępienie czy nawet łagodne zaburzenia pamięci, może on tracić poczucie czasu i nie być świadomy tego, czy się dobrze odżywia. Z tego powodu taka osoba nie jest w stanie jeść systematycznie, dochodzi u niej czasem do niedożywienia, zaniku mięśni i wyniszczenia organizmu. Dlatego bliscy osoby starszej powinni szczególnie zwrócić uwagę na prawidłową dietę seniora– podkreśla dr Bednarczyk.

Warto wiedzieć

Niedożywienie może dotyczyć również osób z nadwagą czy otyłością, gdy te spożywają posiłki o dużej kaloryczności, ale ubogie w składniki odżywcze, np. żywność wysoko przetworzoną. Objawy niedożywienia to m.in. osłabienie i wrażliwość na zimno związana z obkurczaniem się naczyń krwionośnych.

Niedożywienie można - upraszczając - porównać do głodzenia. Przekłada się na pracę całego organizmu: pogarsza się praca: mózgu,trzustki, wątroby, serca czy nerek, osłabia się odporność, co prowadzi do częstszego występowania infekcji.

Gorzej pracuje układ pokarmowy

U seniorów gorzej funkcjonuje układ pokarmowy. To jedna z przyczyn ich złego stanu odżywienia. Zmniejsza się wydzielanie śliny, słabiej odczuwają głód. W jelicie cienkim jest mniej kosmków jelitowych (wypustek śluzówki jelit odpowiedzialnych za przyswajanie substancji odżywczych z pożywienia), co prowadzi do zaburzeń wchłaniania i niedoborów składników odżywczych w organizmie. Zanika także błona śluzowa i zmniejsza się masa mięśniówki, co przyczynia się m.in. do spowolnienia motoryki jelit i występowania problemów z zaparciami.

Fot. PAP

Być zdrowym

Co warto wiedzieć o interakcjach leków z żywnością?

- Najczęstszym powodem zaparć jest przyjmowanie zbyt małej ilości płynów, dieta uboga w błonnik oraz brak ruchu, który powoduje, że pogarsza się perystaltyka jelit – mówi dr Bednarczyk. – Na błonnik trzeba jednak uważać, bo jeśli jest przyjmowany bez dostarczania wystarczającej ilości płynów może dojść do odwrotnego efektu, czyli zaparć.

Osobom starszym coraz mniej rzeczy smakuje. Często można usłyszeć, iż według nich pokarm jest mdły. Zaburzenia smaku powoduje spadek wrażliwości kubków smakowych. Mniejsza przyjemność z jedzenia wiąże się też z pogorszenia możliwości dokładniejszego żucia z powodu braków w uzębieniu.

Mniej wydzielanych jest enzymów trawiennych. Dlatego ważny jest sposób przygotowania potraw. Lepiej wybierać dania lekkostrawne, przygotowane poprzez gotowane w wodzie i na parze, a także duszone bez tłuszczu w folii lub pergaminie.

Pogarsza się metabolizm. To dlatego osoby w podeszłym wieku powinny mniej jeść produktów bogatych w nasycone kwasy tłuszczowe, tj. produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mięso wieprzowe i wołowe, wędliny czy też produkty mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu. Muszą także ograniczyć tłuszcze piekarnicze, słodycze i ciasta.

– Po 50 roku życia zapotrzebowanie na energię jest o 30 proc. mniejsze od tego, które ma 30-latek – podkreśla dr Bednarczyk. – Jeśli węglowodanów i tłuszczów będzie za dużo w diecie, dojdzie do nadwagi lub otyłości.

Fot. PAP

Senior

Dieta dla seniora: nie ma jednej dobrej dla wszystkich

Zalecane zapotrzebowanie energetyczne dla kobiet powyżej 65. roku życia, prowadzących mało aktywny tryb życia, wynosi ok. 1750 kcal/dobę, a dla mężczyzn - 1950 kcal/dobę.

By wraz z dietą dostarczyć odpowiednią ilość energii, trzeba jeść składniki w odpowiednich proporcjach: ok. 50–60 proc. węglowodanów, 25–30 - tłuszczów i 12–15 proc. białek.

Trzeba pamiętać, by w diecie uwzględniać tłuszcze roślinne w postaci olejów (dodawane na ciepło: rzepakowy i oliwa z oliwek rafinowana oraz dodawane na zimno: olej rzepakowy i oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, olej lniany).

Warto jeść orzechy (laskowe, włoskie, migdały, nerkowce) i nasiona (słonecznik, dynia), ale zawsze w niewielkich porcjach (1 porcja = mała garść).

Gorzej działa trzustka

U osób starszych dochodzi do upośledzenia zdolności wydzielniczych trzustki. To prowadzi do problemów trawiennych objawiających się biegunką.

Zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę mogą spowodować cukrzycę typu 2, polegającą na zmniejszonym wychwycie glukozy w komórkach mięśni, tkanki tłuszczowej i wątroby. Cukrzyca typu 2 stanowi 95 proc. wszystkich przypadków cukrzycy wśród osób starszych. Szczególnie grozi osobom z otyłością brzuszną, czyli gromadzeniem tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej.

By ulżyć trzustce, trzeba ograniczyć węglowodany proste zawarte w słodyczach i cukrze na rzecz węglowodanów złożonych, zawierających warzywa, produkty zbożowe pełnoziarniste.

.

Offline

 

#2 2007-10-10 17:21:11

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Starzenie powoduje, że świat staje się mniej śmieszny. I to dosłownie. Ludziom trudniej wtedy zrozumieć dowcipy, ponieważ zaczynają mieć problemy z pamięcią krótkotrwałą, myśleniem abstrakcyjnym czy ogólną "giętkością" poznawczą.

Psycholodzy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego przebadali ok. 40 osób powyżej 65. roku życia i 40 studentów. Zadanie wszystkich uczestników eksperymentu polegało na dokończeniu zestawu kawałów i historyjek. Musieli też wybrać właściwą puentę żartów słownych oraz komiksów. Wyniki studium opublikowano w lipcowym numerze pisma Journal of the International Neuropsychological Society.

Młodsi dorośli wypadali o 6% lepiej w zakresie żartów słownych i aż o 14% w przypadku dowcipów rysunkowych.

Offline

 

#3 2007-10-14 09:04:58

Karol

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 112
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

.

Władysław PitakWładysław Pitak, System TeTa. Władysław Pitak. [Kliknij aby powiekszyc] ... TeTa > Polska > Liderzy > Władysław Pitak, © Tadeusz Niwiński, Canada, 2005-09-05.
www.teta.ai/ja/pitak.html - 4k - Kopia - Podobne strony

artykuł: Dykcja - oddychanie dynamiczne :: autor: Władysław PitakDykcja - oddychanie dynamiczne. autor artykułu : Władysław Pitak - logopeda Prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS, Koszalin. wersja do druku ...
www.maluchy.pl/artykul/102 - 26k - Kopia - Podobne strony

Władysław Pitak - logopedaWładysław Pitak - logopeda. Gabinet neurologopedyczny. Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie. Współpracownik portalu www.maluchy.pl.
www.maluchy.pl/redir/?nr=336286 - 16k - Kopia - Podobne strony

artykuł: Ekspresja i aktywność twórcza dziecka :: autor: Władysław ...autor artykułu : Władysław Pitak - logopeda Prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS, Koszalin. Władysław Pitak ...
www.maluchy.pl/artykul/125 - 26k - Kopia - Podobne strony

artykuł: Schemat łączności przy pomocy mowy :: autor: Władysław PitakSchemat łączności przy pomocy mowy. autor artykułu : Władysław Pitak - logopeda Prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS, Koszalin ...
www.maluchy.pl/artykul/55 - 27k - Kopia - Podobne strony

artykuł: Agresja a jąkanie :: autor: Władysław PitakJąkanie i jego związek z agresją. Artykuł Władysława Pitaka zamieszczony na łamach portalu www.maluchy.pl.
www.maluchy.pl/artykul/81 - 28k - Kopia - Podobne strony

artykuł: Relaksacja oddechowa dla dzieci :: autor: Władysław PitakRelaksacja oddechowa dla dzieci. autor artykułu : Władysław Pitak - logopeda Prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS, Koszalin. Władysław Pitak ...
www.maluchy.pl/artykul/116 - 26k - Kopia - Podobne strony


Władysław Pitak, pedagog kultury,logopeda i psychoterapeuta rodzinnyWładysław Pitak. wykształcenie (dyplomy - certyfikaty):. Studium Teatralne III stopnia COMUK (absolutorium., instr.teatr.kat.I,W-wa-1975); Państwowy Egzamin ...
www.logos.dt.pl/pitak/ - 11k - Kopia - Podobne strony


Władysław Pitak - Logopeda i psychoterapeuta rodzinny - Zaburzenia ...Krótki opis Twojego forum [ustaw w panelu administracyjnym]
www.afektywne.fora.pl/wladyslaw-pitak-l … -t170.html - 40k - Kopia - Podobne strony

z Koszalina jest Władysław Pitak - Psychoterapia nerwic, fobii i ...Władysław Pitak, aktor, pedagog, logopeda. Postać znana w Koszalinie i województwie, barwna. Kiedyś, w latach siedemdziesiątych był bohaterem wielu ...
www.fobia.fora.pl/z-koszalina-jest-wlad … -t186.html - 61k - Kopia - Podobne strony

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS  Władysław Pitak, Techniki muzyczno-dramatyczne w kształceniu zdolności werbalnych i ... Władysław Pitak, Odpowiedzialność w komunikacji społecznej. ...
www.logos.pomorze.pl/oferty/index.htm - 17k - Kopia - Podobne strony

.

Offline

 

#4 2010-02-09 09:05:33

Genia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 67
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Człowiek jest tak stary jak jego tętnice.

Offline

 

#5 2010-08-07 06:42:03

administrator

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-05
Posty: 77
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

.
GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY -
Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy,
czytania i pisania


http://logos.dt.pl/images/foto.jpg
   Władysław Pitak

- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku;
- dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański;
- psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie;
- muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy;
- aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi- MKiS w Warszawie;

specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.


Praktyka zawodowa
       
   
     Od 40 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej  (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki )
     
Od 25 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).

     Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoteraputa prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego).

     Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.

     Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.

     Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie


Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach

Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.

.

Adres:

Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254




Kontakt:

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
strony URL:
www.logos.pomorze.pl

Offline

 

#6 2010-08-13 20:37:02

sowa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-13
Posty: 77
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

.

Koszalin
LOGOTERAPIA NERWIC
TERAPIA WAD I ZABURZEŃ MOWY
PRZYWRACANIE SENSU ŻYCIA


http://logos.dt.pl/obrazki/logos-wiz-jpg.jpg

telefony: 94-340-60-06;  600-809-254
e-mail: logos@logos.pomorze.pl
www.logos.pomorze.pl

Offline

 

#7 2010-08-26 12:51:01

Karolina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-08-13
Posty: 86
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Nie wiecie nawet jakie rzeczy moze zrobic z Wami codzienny stres i NIKT tego nie opisal w zadnej ksiazce (bynajmniej przez dlugi czas tego nie znalazlem).. To sa te wszystkie obiawy inne u kazdego, bo kazdy czlowiek jest inny, ale mysle ze wiekszosc dazy do szczescia a najwazniejsze jest to wewnetrze szczescie, bo bez niego jest ciezko zyc...

Moge powiedzec, ze moze kiedys sami dojdziecie do tego wniosku, ale jakim kosztem? Szkoda czasu mowie Wam. Musicie patrzec obiektywnie, zeby za jakis czas powiecie ze rzeczywiscie bylo szkoda czasu i zdrowia. Gwarantuje, ze nic zlego sie Wam nie stanie, to dla robicie dla siebie i bedziecie z tego dumni. A co komus czy czemus do tego, ze mozecie z tym latwiej zyc???

Offline

 

#8 2010-12-28 20:17:37

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

.

strony, na których umieszczony jest fotoreportaż

pt:

http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg  Słodkie spotkanie opłatkowe u diabetyków w Koszalinie http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg

18 grudnia 2010 r. w Miejskim Oddziale Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków odbyło się 

spotkanie integracyjno-opłatkowe z udziałem kilkudziesięciu członków i ich rodzin 




więcej >>>

(fotoreportaż  na płatnym serwerze- bez reklam)

www.logos.dt.pl/relaks17 



ponadto na bezpłatnych stronach:

http://emedica.republika.pl/relaks17/

http://polarity.republika.pl/relaks17/

http://terapia.republika.pl/relaks17/



oraz forach dyskusyjnych:

http://www.seniorka.fora.pl/kursy-i-szk … .html#1079
.
http://www.dieta.fora.pl/fotografia,53/ … .html#3092
.
http://www.psychoterapia.pun.pl/viewtop … d=505#p505
.
http://www.fobia.fora.pl/anoreksja-buli … .html#5464

.

Wszystkie fotki z uroczystego spotkania są w galerii na stronie:


http://www.seniorka.fora.pl/viewimage.php?i=82


@

Fotoreportaż najlepiej oglądać  na ekranie o formacie 1440x900 pixeli

.

     
 

http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg  . . . . . . . . . .    http://www.logos.dt.pl/relaks17/piramida.jpg  . . . . . . . . . .    http://www.logos.dt.pl/relaks17/logo.jpg
.

Offline

 

#9 2012-02-17 19:29:55

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Mam płyty CD-audio, których słucham i jednocześnie wykonuję odpowiednie ćwiczenia o charakterze izometrycznym (napinająco-rozluźniającym).

Takim ćwiczeniem jest relaksacja progresywna (postepująca) Jacobsona. Celem tego ćwiczenia jest (poprzez uświadomienie sobie różnicy między napięciem a rozluźniem )  stopniowe osiąganie stanu relaksu ( rozluźnienia mięśni, naczyń krwionosnych i systemu nerwowego).

Trening autogenny Schultza jest kolejnym ćwiczeniem, w czasie którego spokojnie leżymy lub siedzimy i wysyłamy informacje (sugestie) do poszczególnych części ciała, układów i narządów, w wyniku których następuje pełne rozluźnienie całego ciała oraz zmiany morfologiczne w zakresie tzw. wydzielania wewnętrznego i składu chemicznego naszego ciała.

Obu ćwiczen słucham i zachowuję się stosownie do podawanych przez lektora (W.Pitaka)  sugestii.


@@@@@@@@@@@


Płyty z ćwiczeniami są dostępne w Towarzystwie LOGOS
( http://www.logos.pomorze.pl/oferty )

e-mail :
logos@logos.pomorze.pl
Tel.94-340-60-06

Offline

 

#10 2012-04-03 10:48:25

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Władysław Pitak jest kompetentnym logopedą i bardzo dobrym psychoterapeutą. Prowadził szkolenie w naszym zakładzie, jak radzić sobie ze stresem i jak rozwiązywać konflikty w miejscu pracy. Bardzo dużo nam pomógł. Teraz przynajmniej wiemy, jak dobrze zachować się w pracy, aby sobie nie zrobić krzywdy.

Offline

 

#11 2012-05-13 09:17:26

Pola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 135
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Mam dwie uwagi do wigilii u koszalińskich cukrzyków:

1. Na kilku fotografiach widać stojące na stole butelki z alkoholem. Czy już tak biednie jest w naszym kraju, że kokakolę trzeba nalewać do butelek po wódce, a może to jednak jest wódka? Na spotkaniu wigilijnym w organizacji pożytku publicznego?

2. Na kilku fotografiach widać zbieranie pieniędzy do puszki. Czy ta pełna puszka została gdzies zarejestrowana? Co się stało z tymi pieniążkami?
Czy to była składka na biednego dziadka czyli dla pani doktor Danuty Cybulskiej ?

Gratuluję odwagi i bezczelności.

To już składki wpłacane do kasy PSD w Koszalinie nie wystarczają? Czy one gdzieś sa odnotowane? Oj przydałaby się kontrola u tych słodziutkich.

Offline

 

#12 2012-07-25 09:28:46

Tunia

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 107
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Dla mnie ważne jest to, że Władysław Pitak jest sumiennym i bardzo przyjaźnie nastawionym logopedą. Słyszałam od kilku osób, że Jego diagnozy są trafne i proponowane badania oraz leczenie oparte są na współpracy z innymi specjalistami. Takie podejście do pacjenta wzbudza zaufanie i chęć do współdziałania dla własnego dobra. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę, może nie najważniejszą, ale znaczącą: Władysław Pitak jest człowiekiem współczującym pacjentowi , co bardzo ułatwia leczenie.

Offline

 

#13 2021-01-08 00:11:41

senior

Administrator

Zarejestrowany: 2007-09-01
Posty: 310
Punktów :   

Re: Co tracimy na starość?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Ylläs Kanerva 106