senior - 2010-08-08 10:10:13

Nudności występują często z objawami takimi jak: biegunka, bóle brzucha, gorączka, ból głowy, utrata łaknienia. U ludzi starszych przyczynami nudności są często owrzodzenie i zapalenie żołądka, zakażenia bakteryjne i pasożytnicze, a także alergia pokarmowa. U dzieci i młodych osób są najczęściej wynikiem zakażenia wirusowego potocznie zwanego grypą żołądkową.

U chorych na nowotwory nudności pojawiają się jako wynik prowadzonego leczenia (chemio- lub radioterapii). W wyniku zastosowania chemioterapii często dochodzi do wystąpienia nudności i wymiotów, zaburzeń smaku oraz nieprawidłowej motoryki przewodu pokarmowego. Leczenie to przyczynia się również do wystąpienia nawracających stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej. Radioterapia w zależności od obszaru objętego napromienianiem może powodować zaburzenia smaku i powonienia, zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego.

Gdy pojawiają się nudności, chory zmniejsza ilość przyjmowanych pokarmów w obawie przed wywołaniem wymiotów. Ograniczenia te nie zniwelują jednak problemu. Można natomiast zastosować kilka modyfikacji w sposobie odżywiania, które zmniejszą niepożądane objawy.

Jeżeli mdłości pojawiają się już od rana, zaleca się zjeść kawałek pieczywa (białej bułki, sucharka) jeszcze przed wstaniem z łóżka. Częściowo wypełniony żołądek na ogół poprawia samopoczucie.

Posiłki powinno się przygotowywać i spożywać w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, tak aby nadmiar aromatów kuchennych nie powodował dodatkowych nudności.
Należy jeść często, ale niewielkie posiłki. Potrawy powinny być świeżo przygotowane, skomponowane tak, żeby w małej objętości zawierały jak najwięcej składników odżywczych. Należy wybierać głównie te dania, na które chory ma ochotę, pamiętając jednocześnie, aby były one jak najbardziej pożywne.

Trzeba unikać potraw smażonych i wzdymających, które długo zalegają w żołądku i powodują uczucie sytości. Można dobrać takie przyprawy, które nie powodują mdłości u chorego. Niektóre osoby wolą potrawy bez zapachu, inni wolą dania apetycznie przyprawione.

Ulgę może przynieść picie chłodnych napojów, jest to jednak sprawa indywidualna

sowa - 2010-09-08 18:56:14

http://www.psychoterapia.fora.pl/images/galleries/11468662584b89811183d89-302673-wm.jpg http://www.psychoterapia.fora.pl/images/galleries/17516103904b8980c5e660b-302597-wm.jpg

Opis obrazka: Władysław Pitak, rehabilitanci i kuracjusze w jaskini solno-jodowej GALOS w Szczawnie Zdroju po zakończeniu szkolenia z zakresu relaksacji w grocie solnej prowadzonym przez trenera Władysława Pitaka.

@@

http://www.psychoterapia.fora.pl/images/galleries/2596915684b8980779a14e-302519-wm.jpg http://www.psychoterapia.fora.pl/images/galleries/10995351974b897fefe3132-302383-wm.jpg

Opis obrazka: Tatiana i Władysław Pitakowie oraz rehabilitanci z jaskini solno-jodowej GALOS w Szczawnie Zdroju po zakończeniu szkolenia z zakresu relaksacji w grocie solnej prowadzonym przez trenera Władysława Pitaka.

~~~~~~~~~~.

kontakt z trenerem:
Władysław Pitak
tel. 600-809-254
e-mail: biuro@logos.dt.pl

Pola - 2012-02-17 20:12:41

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM

Gdy nasz mózg odbierze sygnał o zagrożeniu, do organizmu zostają uwolnione pewne hormony i specyficzne substancje chemiczne. One uaktywniają z kolei niektóre organy i narządy organizmu. Wtedy to właśnie zachodzą reakcje, które powodują typowe objawy stresu, ale stawiają również organizm w stan gotowości.

A co dzieje się wtedy w naszej psychice? Najczęściej czujemy niepokój, gniew, strach, przerażenie. W głowie mamy pustkę, nie możemy się na niczym skoncentrować. Mogą pojawić się kłopoty ze snem, trudności w podejmowaniu decyzji. Często dopada nas poczucie bezradności.

Większość tych psychicznych reakcji na stres to zdecydowanie przykre doznania. Próbujemy uniknąć stresujących sytuacji, niestety, nie możemy uciec przed własnym organizmem, który prędzej czy później stres odreaguje. Dlatego warto nauczyć się tego, jak radzić sobie ze stresem.

Ze stresem nie ma żartów. Można go jednak nieco opanować.

Naukę relaksacji i umiejętności rozwiązywania problemów życiowych można odbyć pod kierunkiem doświadczonego (ponad 40 lat praktyki zawodowej)  logopedy i muzykoterapeuty z Koszalina, Władysława Pitaka.
więcej >>>
http://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc

Karol - 2012-07-21 21:07:06

Mam nerwicę ale powoli z niej wychodzę. Pomagają mi ćwiczenia wg Jacobsona i Schultza na płytach CD w opracowaniu Władysława Pitaka. Kupiłem je w Logosie , tel. 600-809-254. Pozdrawiam słonecznie

Arka - 2014-11-07 09:52:14

* Psychocybernetyka
Znany cybernetyk, Heiz von Foerster, sformułował tezę, że nasza psychika nie odbiera rzeczywistości takiej, jaka ona jest, tylko taką, jak wierzy, że ona jest. W efekcie sami ją kształtujemy. Natomiast fizyk Jack Scarlatti sformułował tezę, że świadomość wywołuje pewien rodzaj pola biograwitacyjnego, które jest w stanie wpływać na strukturę materii.
>>> więcej >>> www.logos.pomorze.pl/relaks15

KLIK vital A calivita klej lakma busy Koln torby papierowe z nadrukiem