senior - 2010-08-08 08:59:17

W pewnym wieku każdy mężczyzna powinien poddać się badaniu prostaty. U mężczyzn powyżej 50. roku życia może to zaproponować lekarz urolog jako element rutynowego badania. U osób, u których występują problemy w oddawaniu moczu, badanie powinno być przeprowadzone bez względu na wiek.
Badanie prostaty uchodzi wśród mężczyzn za wstydliwe. W rzeczywistości jednak nie różni się ono zbytnio od badania ginekologicznego, jakiemu poddają się wszystkie kobiety. Dlaczego więc mężczyźni mieliby wykazywać się ignorancją co do dbałości o swoje zdrowie?


Jaka jest funkcja gruczołu krokowego?

Tkanka gruczołowa budująca prostatę produkuje wydzielinę będącą składnikiem nasienia (spermy). Wydzielina ta zwiększa ruchliwość i żywotność plemników, a zatem podnosi wartość biologiczną nasienia.

Jak przebiega badanie gruczołu krokowego?

W celu zbadania gruczołu krokowego (prostaty) konieczne jest umieszczenie palca osoby badającej (lekarza urologa) w Twojej odbytnicy.

Lekarz poprosi Cię o zdjęcie spodni i bielizny, a następnie stanięcie do niego tyłem z nogami szeroko rozstawionymi i pochylenie się lekko do przodu. Przed Tobą powinno znajdować się biurko lub stół, o który będziesz mógł się swobodnie oprzeć w trakcie przeprowadzania badania.

Lekarz wykona badanie w rękawiczkach pokrytych środkiem poślizgowym, ułatwiającym zbadanie gruczołu i zmniejszającym uczucie dyskomfortu.

Wcześniej zostaniesz poinformowany, że podczas badania możesz odczuwasz niewielki ucisk w obrębie krocza. Staraj się rozluźnić - pomoże to szybciej i sprawniej przeprowadzić badanie.


Po wprowadzeniu palca do odbytnicy lekarz będzie przesuwał go nieco ku dołowi, a następnie ku górze (w kierunku pępka).

Nie niepokój się, badanie może potrwać kilkanaście sekund. Zanim lekarz będzie w stanie dokładnie zbadać gruczoł krokowy, niekiedy musi odczekać chwilę, aż rozluźni się zwieracz zewnętrzny odbytu.

Po zbadaniu gruczołu krokowego lekarz uprzedzi Cię, że za chwilę usunie palec z odbytnicy. Kiedy to nastąpi, możesz poprosić o ligninę, przy pomocy której usuniesz pozostały w obrębie krocza środek poślizgowy.

Lekarz przesuwając palec w obrębie odbytnicy dokładnie bada płaty gruczołu krokowego. Kształt prostaty przypomina odwrócony stożek o gładkiej sprężystej powierzchni, o wymiarach ok. 2,5 cm (wysokość), 4 cm (szerokość) i 3 cm (grubość) i masie ok. 20 g.

Podczas badania lekarz sprawdza gruczoł pod kątem obecności w nim ewentualnych stwardnień, guzków lub innych zmian. W przypadku wykrycia nieprawidłowości może zlecić wykonanie badania USG lub biopsji gruczołu.

senior - 2010-08-08 09:00:45

Jak powinienem przygotować się do badania?

Wcześniejsze przygotowanie do badania nie jest konieczne.

Jak długo trwa badanie?

Badanie trwa około pięciu minut. Jest bezbolesne, jednak w jego trakcie możesz odczuwać niewielki dyskomfort. Spróbuj się odprężyć, w razie potrzeby weź kilka głębszych oddechów. Jeśli to nie pomaga, postaraj się myśleć o czymś innym. W tym wypadku zajęcie umysłu sprawami codziennymi może okazać się bardzo przydatne.

Czy badanie gruczołu krokowego może być niebezpieczne?

Nie stwierdzono wystąpienia żadnych działań niepożądanych związanych z przeprowadzonym badaniem.

Do czego służy marker PSA?

Badanie całkowitego poziomu PSA to drugi obok badania gruczołu krokowego test przesiewowy pozwalający na wykrycie bezobjawowego raka prostaty. Jeśli w trakcie badania lekarz wyczuje niepokojące zmiany, lub gdy poziom PSA jest podwyższony, konieczne może okazać się wykonanie dokładniejszego badania obrazowego (USG) lub pobranie wycinka narządu (biopsja).  Jeśli badanie palpacyjne nie wykaże nieprawidłowości, a całkowity poziom PSA jest nieco podwyższony, lekarz może zlecić badanie określające stosunek poziomu wolnej frakcji markera do całkowitego stężenia PSA. Pozwala to na rozróżnienie raka prostaty oraz innych stanów powodujących podwyższenie poziomu całkowitego PSA.

senior - 2010-08-08 09:01:48

Kiedy należy wykonać badanie?

Na coroczne badanie poziomu PSA wraz z badaniem palpacyjnym gruczołu krokowego powinien się zgłaszać każdy mężczyzna po 50. roku życia lub – jeśli należy do grupy podwyższonego ryzyka raka prostaty (mężczyźni, u których w rodzinie występował rak prostaty, oraz osoby rasy czarnej) – powyżej 40. lub 45. roku życia.

Badanie poziomu PSA oraz badanie palpacyjne gruczołu krokowego zaleca się u mężczyzn, u których występują takie objawy jak:
• utrudnione i/lub bolesne oddawanie moczu,
• częste oddawanie niewielkich ilości moczu,
• bóle w okolicy pleców lub miednicy.

Objawy te wynikają z przerostu gruczołu krokowego, który może mieć charakter nowotworowy. Należy jednak pamiętać, że są one charakterystyczne również dla innych schorzeń, np. zapalenia lub łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Po badaniu palpacyjnym oraz oznaczeniu poziomu PSA lekarz może zalecić Ci wykonanie badania ogólnego i/lub posiewu moczu w celu wykrycia ewentualnej infekcji dróg moczowych. Niektóre choroby mogą powodować tymczasowe podwyższenie poziomu PSA. Dlatego ponowne wykonanie badania w odstępie kilku tygodni pozwoli wykazać, czy w Twoim przypadku wzrost poziomu PSA ma charakter przejściowy, czy też należy poszukiwać przewlekłego ogniska chorobowego (np. nowotworu). 

Oznaczenie całkowitego poziomu PSA wykonuje się również u mężczyzn, u których zdiagnozowano już raka prostaty. Dzięki badaniu monitoruje się skuteczność prowadzonej terapii. Obniżenie PSA świadczy o pomyślnych efektach leczenia.

senior - 2010-08-08 09:03:27

Jak interpretować wyniki badania?

Wyniki poziomu całkowitego PSA mogą być interpretowane w różny sposób w zależności od norm przyjętych przez dane laboratorium. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, że prawidłowy poziom PSA nie powinien przekraczać 4.0 ng/ml. Poziom powyżej 10.0 ng/ml świadczy o zwiększonym ryzyku raka prostaty (prawdopodobieństwo 67%). Poziom PSA pomiędzy 4.0 ng/ml a 10.0 ng/ml może wskazywać na raka prostaty (ok. 25% szans), łagodny (nienowotworowy) przerost gruczołu krokowego lub jego zapalenie.

Choroby te - podobnie zresztą, jak podwyższony poziom całkowitego PSA - częściej występują u mężczyzn w starszym wieku. Stężenie całkowitego PSA pomiędzy 4.0 ng/ml a 10.0 ng/ml to tzw. “szara strefa”. W takim przypadku bardzo pomocne jest oznaczenie wolnej frakcji PSA. Jeśli poziom tej frakcji jest obniżony, wzrasta ryzyko raka prostaty; jeśli wolnej zaś jest podwyższony -  maleje. Oznaczenie stosunku poziomu frakcji wolnej do całkowitego poziomu PSA pozwala podjąć decyzję o wykonaniu ewentualnej biopsji (jeśli istnieje podejrzenie zmiany nowotworowej).

U mężczyzn, u których zdiagnozowano już raka prostaty, oznaczanie poziomu PSA w trakcie leczenia ma na celu monitorowanie skuteczności terapii. Stężenie markera powinno zacząć się obniżać już na początku leczenia. Pod koniec terapii PSA powinno być na bardzo niskim, lub wręcz nieoznaczalnym poziomie. Brak spadku PSA w trakcie leczenia świadczy o niskiej skuteczności prowadzonej terapii.

Po udanej terapii raka gruczołu krokowego pacjent powinien co roku oznaczać poziom PSA w celu wykrycia ewentualnego nawrotu choroby.

senior - 2010-08-08 09:03:56

Czy powinienem wiedzieć coś jeszcze?

Ponieważ badanie palpacyjne gruczołu krokowego może powodować wzrost poziomu PSA, krew do badania poziomu PSA powinno oddawać się jeszcze przed lub dopiero następnego dnia po badaniu palpacyjnym.

Czynniki, które mogą powodować przejściowy wzrost poziomu PSA:
• USG gruczołu krokowego,
• biopsja gruczołu,
• wycięcie części gruczołu krokowego - wiarygodny pomiar poziomu PSA powinien być oznaczany dopiero po ok. 6 tygodniach po zabiegu,
• intensywne uprawianie sportu, np. jazda na rowerze,
• stosowanie wysokich dawek niektórych leków, np. cyklofosfamidu czy metotreksatu,
• infekcja.


http://www.medonet.pl/zdrowie-na-co-dzi … index.html

www.senior.pun.pl skup monet Poznań rehabilitacja nad morzem