senior - 2011-01-07 21:22:15

Syndrom wyczerpania fizycznego, zwany również wypaleniem, a także wyczerpanie związane ze stanami depresyjnymi, pozostawiają znaczące zmiany w mózgu. Mogą spowodować zmniejszenie aktywności w płacie czołowym i zmienić regulację kortyzolu, zwanego hormonem stresu.

Funkcjonowanie płata czołowego, odpowiedzialnego m.in. za myślenie, pamięć, a także ocenę emocji i sytuacji, może zostać zaburzone u osób cierpiących na syndrom wyczerpania fizycznego - informuje Swedish Research Council.

Zespół naukowców z Umea University w Szwecji chciał sprawdzić, jakie czynniki działają na pacjentów cierpiących na takie zaburzenia. Przeprowadzone przez nich badania wskazują, że istnieje związek między osobowością, ogólnym stanem zdrowia, zdolnościami poznawczymi a neuroendokrynologicznymi zaburzeniami w przypadku syndromu wyczerpania.

Po przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego na grupie ludzi uczestniczących w badaniu, naukowcy odkryli, że osoby wyczerpane fizycznie mają inny wzór aktywności mózgu, podczas wykonywania testów pamięciowych. Badania wykazywały również słabszą aktywność w płacie czołowym niż u osób zdrowych, a nawet u osób cierpiących na depresję.

Pacjentów, cierpiących na syndrom wyczerpania fizycznego, wyróżnia pesymizm, lęki, a także słabe poczucie własnej tożsamości, co jest powszechne również w wielu innych psychicznych zaburzeniach. Osoby te charakteryzują się również wyjątkową wytrwałością, ambicją i pedantyzmem.

Naukowcy odkryli, że osoby ambitne i wymagające są bardziej podatne na syndrom wyczerpania. Agneta Sandstr"m uważa, że osoby cierpiące na ten syndrom muszą zmierzyć się z problemami z pamięcią i skupieniem uwagi, jak również ze zmniejszoną aktywnością mózgu w płacie czołowym. Także regulacja hormonu stresu, kortyzolu, jest zaburzona w tej grupie pacjentów. (PAP)

Pola - 2012-02-17 20:20:15

JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM

Gdy nasz mózg odbierze sygnał o zagrożeniu, do organizmu zostają uwolnione pewne hormony i specyficzne substancje chemiczne. One uaktywniają z kolei niektóre organy i narządy organizmu. Wtedy to właśnie zachodzą reakcje, które powodują typowe objawy stresu, ale stawiają również organizm w stan gotowości.

A co dzieje się wtedy w naszej psychice? Najczęściej czujemy niepokój, gniew, strach, przerażenie. W głowie mamy pustkę, nie możemy się na niczym skoncentrować. Mogą pojawić się kłopoty ze snem, trudności w podejmowaniu decyzji. Często dopada nas poczucie bezradności.

Większość tych psychicznych reakcji na stres to zdecydowanie przykre doznania. Próbujemy uniknąć stresujących sytuacji, niestety, nie możemy uciec przed własnym organizmem, który prędzej czy później stres odreaguje. Dlatego warto nauczyć się tego, jak radzić sobie ze stresem.

Ze stresem nie ma żartów. Można go jednak nieco opanować.

Naukę relaksacji i umiejętności rozwiązywania problemów życiowych można odbyć pod kierunkiem doświadczonego (ponad 40 lat praktyki zawodowej)  logopedy i muzykoterapeuty z Koszalina, Władysława Pitaka.
więcej >>>
http://www.youtube.com/watch?v=ACWgOf3afRc

senior - 2018-12-21 21:40:54

.
TRENING AUTOGENNY SCHULTZA
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ ~~~~
Wszystkim znerwicowanym i cierpiącym na depresje i fobie społeczne polecam TRENING AUTOGENNY SCHULTZA . Jest to najlepszy, moim zdaniem, sposób na osiągnięcie samoodprężenia i koncentracji. Stosując proste formuły autosugestii wywołasz nawet trwałe zmiany o charakterze fizjologiczno-morfologicznym.


TRENING składa się z 6 elementów, które z siebie wynikają i następują po sobie :
1. uczucie ciężaru,
2. uczucie ciepła,
3. regulacja pracy serca,
4. regulacja swobodnego oddychania,
5. uczucie chłodu na czole,
6. Modyfikacje osobowościowe


Ćwiczenie ma bardzo szerokie zastosowanie w leczeniu wspomagającym przy różnego rodzaju neurozach i zaburzeniach psychosomatycznych, dolegliwościach hormonalnych, w neurologii, foniatrii, położnictwie, stomatologii i przy drobnych zabiegach chirurgicznych.


Trening jest nagrany na płytach audio CD i płytach wideo CD, jest przydatny w pracy psychoterapeutów, lekarzy, pielęgniarek, trenerów sportowych, menadżerów, agentów ubezpieczeniowych, aktorów i polityków.



http://logos.pomorze.pl/relaks09/2xDVD_jpg.jpg

http://logos.pomorze.pl/relaks09/2xDVD_jpg.jpg


http://www.nerwica.fora.pl/arteterapia- … a,672.html

.

sherlock - 2020-07-21 12:52:50

Jakoś trudno mi wierzyć, że nasz organizm nie został przystosowany do nawet długotrwałego stresu i nie ma mechanizmu obronnego na takie sytuacje. Gdyby nie przytoczone badania bardziej upatrywałbym problemu w sferze psychicznej blokady niż fizycznego uszkodzenia pewnych obszarów w mózgu

ochrona bydgoszcz